TUẤN VŨ HOTEL - HUYỆN ĐẢO CÔ TÔ, QUẢNG NINH, VIỆT NAM

Follow us

Пратениците од Тексас одговорија со различни нацрт-закони.

Пратениците од Тексас одговорија со различни нацрт-закони.

Претставниците на DHS рекоа дека ќе закажат градско собрание со семејствата на пациентите од Гленвуд за да се осврнат на прашањата. Сеуште не се објавени планови за ваква средба.

Надзорникот имал историја на истражување за „сексуално однесување“

Реа беше ангажирана во 2017 година да го води Гленвуд. Пред тоа, тој работел во слична установа за лекување во Парсонс, Канзас. Архивирана веб-страница на Универзитетот во Канзас ги покажа неговите области на интерес како „проценка и третман на девијантно сексуално однесување кај лица со развојни и интелектуални попречености“.

Тој, исто така, патентирал „апарат за откривање и следење на сексуалното возбудување на поединец“ пред повеќе од 20 години, според информациите од Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД.

Федералните истражувачи истражуваат дали пациентите од Гленвуд биле предмет на „Студија за сексуална возбуда“. Обемот на таа студија, според писмото од 2 декември од истражителите на Министерството за правда, може да се однесува на „идентификување на претходници, предизвикувачи или причини за сексуално возбудување, мерење на состојбата на сексуална возбуда или потиснување на сексуалната возбуда“.

Истрагата вклучува и испитување дали пациентите биле предмет на „Проекти за оптимална хидратација“ кои може да вклучуваат третман на пневмонија.

Повеќекратните обиди да се стигне до Реа во текот на неколку недели беа неуспешни.

Олеснувањето на болката во зглобовите е на дофат. Откријте ја моќта на нашиот додаток на https://hondrostrong-website.com/mk/ и живејте без болка.

Истрагата на Регистар претходно во 2019 година покажа дека вработените во Гленвуд постојано ги предупредувале државните службеници дека медицинската нега во центарот опасно еродирала. Во периодот од јуни 2018 до април 2019 година, таму починале 14 жители со тешка инвалидитет, што е двојно повеќе од вообичаената стапка. Агенцијата оттогаш потврди дополнителни смртни случаи во последниве недели.

Републиканските и демократските државни пратеници изразија загриженост за грижата во центарот Гленвуд, и пред и по истрагата за Регистар.

Сенаторката Клер Селси, демократка од Де Моин, беше една од пратениците кои се сретнаа со претставници на ДХС за центарот Гленвуд. Целси рече дека сака законодавниот дом на Ајова, контролиран од републиканците, кој ќе заседава во јануари, да одржи надзорни состаноци за центарот.

„И Претставничкиот дом и Сенатот се обидоа да добијат повеќе информации за смртните случаи во Гленвуд, и двајцата успеавме да го заобиколиме“, рече Целси.

На 19 декември, американскиот сенатор Џони Ернст испрати писмо до официјалните лица на Министерството за правда „бара редовно ажурирање за статусот на нивната истрага“ за центарот Гленвуд и Ресурсниот центар Вудворд.

Федералните истражители, исто така, разгледуваат дали државата Ајова ги прекршува правата на жителите и во Гленвуд и во Вудворд според Законот за Американците со инвалидитет „со тоа што не обезбедува услуги за тие жители во најинтегрираниот амбиент“.

Барбара Родригез покрива здравствена заштита и политика за Регистарот. До неа може да се дојде преку е-пошта на bcrodriguez@registermedia.com или по телефон на 515-284-8011. Следете ја на Твитер @bcrodriguez .

Вашата претплата овозможува ваква работа. Пријавете се на DesMoinesRegister.com/Deal .

Кели Гарсија постојано пишуваше во својата тетратка, прелистувајќи на нова страница на секои неколку минути.

Беше непосредно пред Денот на благодарноста, а новиот директор на Одделот за човечки услуги во Ајова беше во соба во детската болница Бланк во Де Моин.

Со стариот мурал на Снежана и седумте џуџиња зад неа, Гарсија слушаше додека здравствените работници на децата нудеа предлози за подобрување на досието на Ајова за прашања како менталното здравје, здравјето на мајките и руралниот пристап до грижа.

Од страниците се шушкаше додека Гарсија продолжи да ги пополнува. Таа кимна со главата на моменти додека ги апсорбираше и нивната загриженост и надежите за пристапот до здравствената заштита во Ајова.

„Слушањето е првата цел за мене што влијае на промените овде. И јас сè уште не размислувам дека ја познавам Ајова“, изјави Гарсија подоцна за Des Moines Register од нејзината канцеларија во близина на државата Капитол.

Гарсија е во режим на слушање откако ја презеде најголемата државна агенција во Ајова на 1 ноември. Таа доаѓа во Ајова од Тексас, каде што беше главен администратор за една од здравствените агенции во таа држава.

Гарсија ги достигнува сите аспекти на Одделот за човечки услуги во Ајова – вклучувајќи ги и неговите предизвици. Таа го наследува Џери Фоксховен, поранешниот директор на DHS, кој беше сменет во јуни.

„Навистина сум длабоко повикан на оваа работа“, рече Гарсија, истакнувајќи во интервјуто дека е мајка на две деца. „Опремувањето на семејствата да бидат здрави, што и да значи тоа за просторот во кој ни доаѓа тоа семејство, за мене е навистина важно.

Одделот, кој ја надгледува државната приватизирана програма Медикејд, беше критикуван поради начинот на кој управуваните компании за нега обезбедуваат здравствени услуги на сиромашните и хендикепираните жители на Ајова.

Исто така, под лупа е грижата во неколку државни институции, вклучително и машко училиште и резиденцијален центар за инвалиди во Ајова. Во средата, Регистарот објави дека американското Министерство за правда ќе ги испита потенцијалните прекршувања на правата во државниот ресурсен центар Гленвуд и ресурсниот центар Вудворд, во кои се сместени жителите на Ајова со посебни потреби.

Гарсија ќе се соочи со тие предизвици додека се подготвува за претстојната законодавна седница, кога сенаторите ќе ја разгледаат нејзината формална потврда за директор, заедно со сметките и буџетите што ја засегаат агенцијата.

„Подготвување за следниот брифинг, следење на работите и само нуркање“, рече таа за нејзината стратегија.

Во првиот месец, Гарсија се среќава со персоналот на DHS кој работи низ државата во различни одделенија и приватни даватели на здравствени услуги чија работа се вкрстува со агенцијата.

Таа желба за знаење од прва рака е она што го донесе Гарсија во Детската болница Бланк во топлиот ден во ноември. Таа се состана со Pediatric Healthcare Collaborative, конзорциум од претставници од болницата, ChildServe, MercyOne Children’s Hospital и University of Iowa Stead Family Children’s Hospital.

„Го поздравувам директорот Гарсија што копаше“, рече д-р Тери Вахлиг, кој беше на состанокот како главен извршен директор за ChildServe, организација за специјализирана педијатриска здравствена заштита. „… Ја прифаќам неа, нејзиното лидерство и нејзината подготвеност да излезе и да се сретне со клучните лидери и да разговара за тешки прашања“.

Претставничката Шенон Лундгрен, Р-Пеоста и претседател на Комитетот за човечки ресурси на Претставничкиот дом кој ги надгледува прашањата за здравствената заштита во законодавниот дом, рече дека била импресионирана што Гарсија лично одговорил откако Лундгрен контактирал со еден од вработените во Гарсија со прашања во врска со темата за здравствена заштита.

„Во минатото, не сум сигурен дека имавме одлична врска за комуникација во законодавниот дом со нашите директори на DHS“, рече Лундгрен. „Кели веќе докажа дека сака да се погрижи таа врска да биде отворена и многу транспарентна.

Фоксховен, поранешен директор на DHS, рече дека гувернерот Ким Рејнолдс го оттурнал на сослушување дали неговиот оддел треба да му плаќа на еден од нејзините вработени за да помогне во Medicaid. Канцеларијата на Рејнолдс ги отфрли обвинувањата.

Фоксховен поднесе тужба до Државниот одбор за жалби барајќи 2 милиони долари за погрешно раскинување. Адвокатот на Фоксховен рече дека тужбата ќе биде поднесена во 2020 година.

Во нејзината канцеларија, Гарсија само алудираше на потенцијалното влијание на излегувањето на Фоксховен.

„Агенцијата се префрли на клучни лидерски позиции, и кога и да се случи тоа и луѓето од врвот да продолжат понатаму, без оглед на околностите… тоа е вознемирувачко за агенцијата“, рече Гарсија. „Па, сега сум Фокусирајќи се на навистина градење на однос и осигурувајќи се дека имаме луѓе на масата кои можат да имаат отворени дијалози за тоа каде треба да одиме, така што тоа е чекор бр. 1 во мојот ум“.

Гарсија исто така рече дека комуникацијата ќе биде приоритет.

„Ние сме повеќе од 4.000 вработени кои работиме со семејствата. Така, ќе има точки на болка. Не секогаш ќе го сфатиме како што треба. Тоа е човечко“, рече таа. „Но, да им кажеме на избраните функционери, засегнатите страни и семејствата, целосниот опсег на засегнати страни, кога не го сфаќаме правилно, и што ќе направиме за да продолжиме напред, е она што им го должиме на нашите засегнати страни“.

Приватизираниот Медикеид останува клучно прашање

Застапниците за здравствена заштита и законодавците ќе следат како Гарсија се справува со програмата Медикејд во Ајова.

Пациентите и давателите на здравствена заштита пријавија намалени услуги во програмата откако таа беше приватизирана во 2016 година. Осигурителните компании кои обезбедуваат нега, познати како организации за управување со нега или МЦО, се обидоа да ги уверат пациентите и пратениците во текот на годините дека ги решиле грижите .

Списокот на задачи на Гарсија вклучува подобро разбирање на државната програма Medicaid.

Засегнатите страни ѝ кажуваат „гласно и јасно“ за приватизираната програма, рече таа, и таа функционира доволно долго во Ајова дека е потребна проценка за „клучните резултати“.

„Мислам дека клучните предизвици за агенцијата, или клучните области на фокус, навистина се центрирани околу грижата за управување со Медикејд“, рече Гарсија.

Но, Гарсија нема да размислува дали приватизираниот Медикејд бил вистинскиот потег.

„Мислам дека не би било во моја улога да одлучам дали приватизираната нега е вистинскиот начин или не“, рече Гарсија. „Тоа секако е нешто над она што јас сум тука да го правам. Она што јас сум тука да го направам е навистина да го разберам здравјето на системот“.

Гарсија не навлезе во деталите за повратните информации што ги слуша за Medicaid, истакнувајќи дека таа е само неколку недели во работата. Но, таа ја призна важноста на стабилен пазар. Неколку МЦО ја напуштија програмата во последниве години.

„Тоа се апсолутно прашања на кои треба да обрнеме внимание“, рече таа.

Гарсија рече дека повеќе податоци и комуникација би биле корисни за да се разбере што се случува со државната програма Medicaid.

Додека заменик-извршен комесар за одделот во Тексас, познат како услуги за здравје, развој и независност, Гарсија помагаше да ги надгледува семејните и социјалните услуги, здравствените и развојните услуги, услугите за рехабилитација и независност и оперативните и специјализираните услуги.

Тексас приватизираше голем дел од својата програма Medicaid во последниве години. Државните функционери таму доставија извештаи дека осигурителните компании ги одбиле или ги одзеле медицинските неопходните услуги на пациентите. Пратениците од Тексас одговорија со различни нацрт-закони .

Сенаторот Пем Јохум, Д-Дубук, отворено зборуваше за проблемите со Медикејд во Ајова. Таа треба да се сретне со Гарсија подоцна овој месец и се надева дека новиот директор на DHS ќе ги разгледа промените во програмата.

„Се надевам дека таа ќе биде многу отворена да слушне какви биле законодавците, какви биле нашите искуства со приватизацијата на Медикеид“, рече Јохум.

Други прашања за време на претстојната сесија

Додека Гарсија се подготвува за претстојната законодавна седница, се очекува таа да се занимава со други прашања, како менталното здравје на децата и репродуктивното здравје на жените.

Претходно оваа година, Државниот дом, контролиран од републиканците, одобри закон за создавање систем за ментално здравје на децата. Додека државниот одбор развива административни правила за нејзино спроведување, некои застапници покренаа прашања во врска со финансирањето.

Гарсија рече дека менталното здравје на децата е приоритет и дека има „неверојатни инвестиции“ во тие услуги на локално ниво од различни извори. Таа рече дека објаснувањето за тоа пред јавноста ќе биде критично.

„Следниот чекор е навистина да се дестилира на хартија од каде доаѓа целото финансирање“, рече таа.

Гарсија не би дал бројка за тоа колку државата треба да придонесе за системот, наведувајќи го, повторно, нејзиниот краток мандат.

Ен Дишер, извршен директор на Центарот за политика за деца и семејство, рече дека е охрабрена што Гарсија му дава приоритет на менталното здравје на децата, бидејќи „има уште многу да се направи“.

„Да се ​​има лидери на оддели кои сакаат да го видат овој чекор напред и да бидат успешни е огромно“, рече Дишер.

Има и прашања за програмата за планирање семејство во Ајова, која обезбедува услуги како контрацепција за луѓе со ниски приходи.

Републиканските пратеници усвоија закон во 2017 година со кој се откажаа од околу 3 милиони американски долари од федерални фондови за да се создаде програма за планирање на семејството финансирана од државата која го исклучува Планираното родителство бидејќи организацијата обезбедува абортуси. Тие долари не беа користени за абортуси.

Податоците од државата подоцна покажаа намалување на уписот и услугите за здравствена заштита во програмата за планирање на семејството во Ајова.

Contents